piątek, 14 września 2012

Hisoria Informatyki

Witamy!
Na naszym blogu przedstawimy historię informatyki używając dat i pojęć ułożonych chronologicznie.
Życzymy miłej lektury  :)

sobota, 8 września 2012

IBM PC


IBM PC (PC ang. Personal Computer) to pierwszy komputer personalny wyprodukowany przez firmę IBM w 1981 roku. Bazował on na procesorze Intel 8088.

Nazwa IBM PC była przez pierwsze dwa lata całkowicie jednoznaczna i odróżniała ten wyrób od innych dostępnych w tym czasie komputerów osobistych takich jak ZX-81 czy produkty z serii Apple II.




piątek, 7 września 2012

Internet

Następnym pojęciem jakim się zajmiemy jest INTERNET. Jest to z pewnością bardzo znane i popularne słowo, ale warto je omówić.
Historia Internetu zaczyna się 29 września 1969 roku, gdy na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles zainstalowano w ramach eksperymentu pierwsze węzły sieci ARPANET bezpośredniego przodka dzisiejszego Internetu.
Internet jest to ogólnoświatowa sieć komputerowa, jest to przestrzeń adresowa zrealizowana przy wykorzystaniu protokołu komunikacyjnego IP.
Działa on w oparciu o specjalistyczny sprzęt sieciowy oraz infrastrukturę telekomunikacyjną.
Jego powstaniu zawdzięczamy ogromny postęp prędkości przekazywania informacji, a także komunikacji międzyludzkiej.

Główne usługi internetowe:
- WWW World Wide Web
- poczta elektroniczna
- bankowość elektroniczna
- telekonferencje
- IRC czyli rozmowy prowadzone w czasie rzeczywistym
itp.

Inetnet w Polsce
26 września 1990 roku pierwsze analogowe łącze internetowe. Pierwsza transmisja miała miejsce w listopadzie 1990 roku. Od 20 grudnia 1991 roku w Polsce Internet jest oficjalnie dostępny.


Zdjęcie przedstawia wizualizację różnych drów w części inetrnetu.

czwartek, 6 września 2012

Kompuret Odra


Komputer Odra to komputer pochodzący z rodziny komputerów produkowanych w latach 60. I 70. W Zakładach Elektronicznych ELWRO we Wrocławiu. Początkowo jako produkty oryginalne: Odra 1001, 1002, 1003 i Odra 1204, a później na licencji firmy ICL.






Szczególną pozycję zdobył komputer Odra 1204, który był eksportowany do krajów Europy Wschodniej i cieszył się uznaniem m.in. ze względu na bardzo dobre oprogramowanie. 







Seria maszyn Odra 1300 zdominowała polski park maszynowy w kategorii komputerów stacjonarnych. Komputery Odra 1305 z systemem operacyjnym George 3 działały jeszcze na przełomie lat 80. i 90.   




















środa, 5 września 2012

Telefon komórkowy



Telefon komórkowy, potocznie komórka — telefon działający w oparciu o telefonię komórkową, czyli urządzenie telekomunikacyjne umożliwiające swoim użytkownikom na bezprzewodowe połączenia na obszarze złożonym z tzw. komórek.




Próby stworzenia tych telefonów komórkowych powstawały w latach 40. i 50. Pierwszy prototyp telefonu komórkowego wykonała w 1956 roku szwedzka firma Ericsson. Telefon ważył 40 kilogramów, a kształtem przypominał walizkę. Urządzenie to kosztowało tyle co samochód. 





Współczesny telefon komórkowy, oprócz realizowania podstawowej funkcji prowadzenia rozmowy, z reguły wyposażony jest w wiele dodatkowych opcji, które m.in.:
-wykorzystują właściwości sieci (np. SMS lub ich rozwinięcia takie jak EMS, MMS, cyfrowa transmisja danych),
-opierają się na dodatkowym oprogramowaniu np. budzik, notes, organizator, kalkulator i innych aplikacjach mobilnych
-posiadają dodatkowe, wbudowane urządzenia np. dyktafon, radio, odtwarzacz MP3, GPS, kamera czy aparat fotograficzny (aparaty pracujące w technologii 3G oferują możliwość prowadzenia wideokonferencji)
-łączą się z internetem 
-mają własne gry (najnowsze modele zamiast klawiszy wykorzystują ruchy użytkownika)






wtorek, 4 września 2012

ENIAC - Electronic Numerical Integrator And Computer

ENIAC czyli Elektroniczny, Numeryczny Integrator i Komputer. 
Jest to komputer skonstruowany w latach 1943 - 1945 przez J.P Eckerta oraz J.W Mauchly'ego na Uniwersytecie Pensylwanii w USA. Zaprzestano jego użycia w 1955 roku.
Do 1975 roku był uważany za za pierwszy komputer na świecie.

ENIAC był  bardzo innowacyjny. Działał on według arytmetyki dwójkowej, posiadał właściwość przetwarzania równoległego i oddzielne funkcjonalnie moduły jednostki arytmetycznej i pamięci. 

Maszyna głownie była używana m.in do obliczeń związanych z balistyką, wytwarzania broni jądrowej, prognozowania pogody i badania liczb losowych.

Komputer ten miał masę ponad 27 ton, zawierał około 18 000 lamp elektronowych i zajmował powierzchnię około 140 metrów kwadratowych. Nie posiadał pamięci operacyjnej i początkowo programowany był przez przełączanie wtyków kablowych, później za pomocą kart preforowanych.

Oto fotografie przedstwiające ENIAC-a:





poniedziałek, 3 września 2012

Colossus

Colossus to następne pojęcie, którym się zajmiemy.

Colossus jest to seria programowalnych maszyn cyfrowych oparta na teoretycznych podstawach prac Alana Turinga. Zostały one zbudowane 14 kwietnia 1943 roku w brytyjskim ośrodku Bletchley Park. Opiekunami projektu byli Max Newman oraz Tommy Flowers, czynny udział brał także Alan Turing.

Ta sporych rozmairów maszyna była wykorzystywana do celów wojskowych, a przede wszytskim do rozpracowania sposobu działania niemieckiej Maszyny Lorenza - Enigmy i łamania jej szyfrów.

Obecnie możemy zobaczyc jak pracował Colossus dzięki replice, która znajduje się w Bletchley Park.




niedziela, 2 września 2012

Kalkulator

Kalkulator – niewielkich rozmiarów, przenośne (najczęściej kieszonkowe) elektroniczne urządzenie liczące (początkowo mechaniczne), służące do wykonywania obliczeń matematycznych. Wilhelm Schickard z Tybing wynalazł maszynę do dodawania, czyli prosty kalkulator juz w r. 1623. Jej mechanizm był prawdopodobnie podobny do napędzanego kołami zębatymi kalkulatora, zbudowanego przez Francuza Blaise'a Pascala ok. 20 lat później. Pierwszy kalkulator z mikroprocesorem wynaleziony został przez Merrymana i Tassela został wypuszczony na rynek w 1972 roku przez firmę Texas Instruments. Jego poprzednikiem był kalkulator z 1967 roku, ale było to duże urządzenie.


Początkowo kalkulatory zdolne byly do wykonywania jedynie podstawowych operacji arytmetycznych.  







Obecnie bardziej zaawansowane urządzenia umożliwiają pisanie programów, wykonywanie operacji algebraicznych, na funkcjach matematycznych oraz graficzną prezentację wykresów funkcji – a tym samym coraz bardziej upodobniają się do komputerów. Kalkulator jednak różni się od komputera okrojonymi możliwościami i interfejsem zoptymalizowanym pod kątem obliczeń interaktywnych, a nie programowania.






sobota, 1 września 2012

Abakus

Pierwszym pojęciem jakim się zajmiemy jest ABAKUS czyli inaczej też abak.
Jest to deska z wyżłobionymi rowkami, które symbolizują kolejne potęgi dziesięciu.
Ułatwiało liczenie, używane w Rzymie i Grecji od 440 roku p.n.e. do XVIII wieku.
Jest to prekursor liczydła i maszyn liczących.